Ocean i zwierzęta morskie

"Ocean i zwierzęta morskie" pod takim tytułem kryje się projekcja filmów w 3D dla najmłodszych. Uczniowie klas 1-3 ( w poszczególnych grupach) mogli obserwować zachowania "morski stworów", ryb, ośmiornic jakby były obok nich, przepływały nad głowami.

Kartki świąteczne

Uczniowie klasy 2a i 6 podczas zajęć plastycznych wykonali kartki świąteczne. Klasa 2 do wykonania swoich kartek wykorzystała dłonie, które następnie zamieniły się w cudne Mikołaje, renifery i choinki. Natomiast klasa 6 wykonała dość nietypowe kartki, bo czarno – białe. Oba wykonania są bardzo ciekawą alternatywą do tradycyjnych kartek bożonarodzeniowych.

Zajęcia projektowe

Od marca 2020 roku (z przerwami spowodowanymi pandemią) w ramach projektu „Szkoły wysokich lotów w gminach Jeżów Sudecki i Podgórzyn” prowadzone były zajęcia wsparcia dla indywidualnej pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zajęcia przeznaczone były dla uczniów szkoły podstawowej, u których stwierdzono trudności w nauce czytania i pisania spowodowane przez dysfunkcje w sferze percepcji wzrokowej, słuchowej lub ruchowej, a także z zaburzeniami koncentracji uwagi albo zaburzeniami pamięci. Podczas cotygodniowych spotkań uczestnicy mieli możliwość usprawniać umiejętności pisania w zakresie odpowiedzialności, czujności i poprawności ortograficznej, utrwalać i stosować w praktyce zasady ortograficzne, rozwijać umiejętności redakcyjne w różnych formach wypowiedzi. Cele te były realizowane w czasie gier, zabaw w sali jak i na świeżym powietrzu w formie podchodów ortograficznych. Odbyła się także całodniowa wycieczka „Szlakiem książęcych wież”, gdzie  uczniowie pokonywali trudności związane z pisownią „ż”. Cykl zajęć zakończyło spotkanie przy pizzy, za którą serdecznie dziękujemy p.p. K.J. Wyrzykowskim – właścicielom  pizzerii Oliwa i Czosnek w Jeleniej Górze.

                                                                                                             Renata Sobańska-Puk

 

EKOzabawka

EKOzabawki wykonane z surowców wtórnych przez uczniów, którzy brali udział w szkolnym konkursie technicznym.

Dzieci z różnych materiałów stworzyły zabawki. Uczestnicy starannie wybierali produkty z których tworzyli swoje wymyślone zabawki i własnoręcznie wykonywali swoje dzieła. Pomysł na wykonanie zabawki wbrew pozorom nie należał do najłatwiejszych. Dobór odpowiednich materiałów wymagał czasu i poświęcenia ze strony dzieci.

Wyróżniono prace uczniów;

Dawid Hamziuk

Antonina Ryłko

Weronika Majowiec

Poliana Gulka

Emilia Serwińska

Krystian Gogojewicz

Helena Wielebińska

Serena Meggiolaro

Alan Gulka

 

Mikołajki

6 grudnia wszystkim dzieciom kojarzy się z odwiedzinami Świętego Mikołaja. Już od wczesnych godzin porannych zanosiło się na odwiedziny gościa w czerwonym płaszczu z białą brodą.  I tak też się stało. Mikołaj wraz z pomocnicami zawitał do każdej klasy. A uczniowie klasy I A to nawet zostawili na swoich ławkach listy z prośbami o wymarzone prezenty. Jak się okazało ... listów 6 grudnia nie było, ale prezentów pod choinką też nie było widać. Czyżby o nas zapomniał? Poczytaliśmy, popisaliśmy, policzyliśmy i ... okazało się, że prezenty były dobrze schowane pod stolikiem. Jednak zasłużyliśmy na upominek od brodatego Gościa :) 

Dziękujemy Mikołaju i zapraszamy za rok!

Christmas Crackers

Christmas Crackers
W minionym tygodniu uczniowie klasy Va, VI i VIIb wykonali na zajęciach języka angielskiego tradycyjne brytyjskie „Christmas Crackers” w ramach poznawania tradycji bożonarodzeniowej w Wielkiej Brytanii. Trzeba przyznać, że prace dzieci są tak samo piękne, jak oryginalne „crackersy”.

Jak podaje Wikipedia, Christmas Crackers to:
“Christmas cracker – kartonowa rolka zawierająca niespodziankę, zapakowana w kolorowy papier, w sposób przypominający duży cukierek.......... : https://pl.wikipedia.org/wiki/Christmas_cracker


Dagmara Choma

Święta 2021

Idą święta. Z życzeniami spokojnych, radosnych świąt.

Andrzejkowe wróżby i zabawy

W dobie globalizacji jesteśmy zalewani falą świąt, które nie są w żaden sposób związane z naszą rodzimą tradycją, a często polegają tylko na napędzaniu potrzeb zakupowych. Tymczasem w polskim kalendarzu istnieje wiele kart, które zdecydowanie warto odkurzyć, chociażby po to, aby pokazać naszym dzieciom zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków. Jednym z takich świąt są andrzejki.  Andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą.  Najmłodsi poznali ten zwyczaj  i postanowili zabawić się i sprawdzić, co czeka ich w przyszłości. andrzejkowe wróżby, które traktujemy z przymrużeniem, chociaż szczególnie dla młodszych to świetna zabawa. Było zabawnie, wesoło i smacznie. Ciekawe czy przepowiednie się sprawdzą? ;) 

FINAŁ AKCJI „POMAGAMY BO KOCHAMY - NAKARM PSIAKA I KOCIAKA”

W grudniu klasa VA przeprowadziła w naszej Szkole akcję na wielką skalę pt. „POMAGAMY BO KOCHAMY - NAKARM PSIAKA I KOCIAKA”. Uczniowie klasy piątej koordynowali zbiórkę karmy, kocy, ręczników dla zwierząt ze Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze.
Wszystkie dzieci z naszej Szkoły wykazały się ogromnym zaangażowaniem i udało się uzbierać świąteczną paczkę dla małych, bezdomnych zwierząt ze schroniska.Pomysłodawczynią i zarazem organizatorem akcji była Olivia Sitek z klasy VA. Olivia wraz ze swoim tatą, Panem Pawłem, przekazali zebrane dary w dniu 17.12.2021 do Schroniska. Schronisko dla małych Zwierząt w Jeleniej Górze serdecznie dziękuje uczniom naszej Szkoły oraz przypomina, że zwierzęta potrzebują pomocy przez cały rok.


Dagmara Choma

 

POMAGAMY BO KOCHAMY - NAKARM PSIAKA I KOCIAKA

POMAGAMY BO KOCHAMY


NAKARM PSIAKA I KOCIAKA


ZBIÓRKA DLA ZWIERZĄT


Zbieramy:
-Karmę mokrą i suchą dla psów i kotów
-Żwirek dla kotów
-Koce i miski


Dary proszę przynosić do klasy 5a do dnia 15.12.21

Bożonarodzeniowe ozdoby

8 grudnia klasy 1 SP oraz wychowawczynie p. Monika Janik i p. Elżbieta Maćków rozpoczęły cykl warsztatów plastycznych, poprowadzonych przez p. Karolinę Łukomską. Podczas pierwszego spotkania uczniowie zapoznali się z nową masą plastyczną – masą porcelanową. Masa porcelanowa jest alternatywą dla doskonale wszystkim znaną masę solną. Dzieci samodzielnie odmierzały potrzebne składniki (mąką ziemniaczana, olej, klej wikol, cytryna), następnie dokładnie łączyli ze sobą masę. Gdy otrzymali odpowiednio plastyczną masę byli gotowi do wykonywania ozdób świątecznych. Wykorzystywali do tego różnego rodzaju przyrządy kuchenne: wałki, foremki, koraliki czy brokaty.  Po wyschnięciu gotowych dekoracji i zawiązaniu na nich wstążek ozdoby będą cieszyły klasowe i domowe choinki.

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada - Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klas młodszych w tym dniu sami również wykonali własne misie z ręczniczków.

,,Ulubiony Miś’’

W listopadzie nauczyciel biblioteki zorganizował konkurs plastyczny w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wcześniej zapoznał chętnych czytelników z przygodami Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Paddingtona, Czarnego Noska. Przygotował gazetkę tematyczną. W konkursie wzięło udział 34 chętnych uczniów z klas 1-4. Wykonali dowolną techniką plastyczną swojego ,,Ulubionego Misia’’. Celem konkursu była promocja biblioteki, jako dobrego miejsca do spędzania czasu, zachęcanie dzieci do twórczego działania, a także doskonalenie umiejętności słuchania. Uczniowie nagrodzeni książkami:

I m. - Natasza Zacharczuk z 2a,

II m. - Lena Niziurska z 2b

,III m. - Celina Dworzycka z 4b.

Prace zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej.

                                                                                                                                              Małgorzata Prugar

 

Dla Niepodległej

W słoneczny dzień 10 listopada br. uczniowie klas 3a i 3b przedstawili na placu szkolnym krótki program artystyczny z okazji 103.  Rocznicy Odzyskania  Niepodległości przez Polskę. O 11.11 wszyscy zebrani uczniowie klas 1-8, nauczyciele  i pracownicy szkoły zaśpiewali 4 zwrotki hymnu  w ramach " Szkoła do hymnu"  oraz wypuszczono 103 balony ekologiczne  w białych i czerwonych kolorach, napełnione helem.